Lehdistötiedote 7.4.2010
UUTUUS SEINÄELEMENTTIEN LIITOKSIIN
PEIKKO TUO MARKKINOILLE UUDEN VAIJERILENKKIJÄRJESTELMÄN
Peikko tuo markkinoille uuden tuotteen seinäelementtien keskinäisiin liitoksiin. Peikon uusi PVL, yhden vaijerilenkin järjestelmä, on käyttöalueensa laadukkain tuote sillä se jää rakenteensa ansiosta rakennusteknisesti oikein 90 asteen kulmaan suhteessa seinäelementtiin. Se on siten yksi markkinoiden turvallisimmista tuotteista ja aikaansaa kustannustehokkaasti teknisesti erinomaisen lopputuloksen seinäelementtien asennuksessa.
Peikon patentoidulla PVL-tuotteella on kansallinen hyväksyntä staattisille kuormille. Tuotteella tehtiin vuonna 2009 myös mittavat testisarjat VTT:n laboratoriossa Espoossa. Peikko lanseeraa tuotteensa kevään aikana kaikkiin maihin, joissa sillä on omaa toimintaa. Tuote on jo testikäytössä joillakin avainasiakkailla.
“Peikon uuden vaijerilenkin optimoitu ja turvallinen rakenne tuovat selkeitä etuja Peikon elementtitehdasasiakkaille ja heidän asennusurakoitsijoilleen. Tuote lanseerataan samanaikaisesti yli 20 maan markkinoille.” kertoo Topi Paananen, Peikko Group Oy:n toimitusjohtaja.
Lisätietoja:
Topi Paananen, toimitusjohtaja, Peikko Group Oy, Tel. + 358 50 384 3001
Peikko on liittopalkkeihin ja betonirakenteiden kiinnitystekniikkaan keskittyvä perheyhtiö. Peikko Group Oy:llä on tytäryhtiöt Alankomaissa, Espanjassa, Isossa-Britanniassa, Italiassa, Itävallassa, Kanadassa, Kreikassa, Latviassa, Liettuassa, Norjassa, Puolassa, Ranskassa, Ruotsissa, Saudi Arabiassa, Saksassa, Slovakiassa, Suomessa, Sveitsissä, Tanskassa, Tšekissä, Turkissa, Venäjällä, Virossa, Ukrainassa sekä Yhdistyneissä Arabiemiraateissa. Peikon tuotantolaitokset sijaitsevat Isossa-Britanniassa, Liettuassa, Saksassa, Slovakiassa, Suomessa,Venäjällä sekä Yhdistyneissä Arabiemiraateissa. Peikko Groupin palveluksessa on yli 700 työntekijää. Lisätietoja www.peikko.com